Zkoušeli a testovali jsme vany do kufru. Jakou vanu si vybrat plastovou nebo gumovou, která je výhodnější?

Zkoušeli a testovali jsme vany do kufru. Jakou...

Zkoušeli a testovali jsme vany do kufru. Jakou vanu si vybrat plastovou nebo gumovou, která je výhodnější?

Vana do kufru zavazadlového prostoru má být podle výrobců užitečným doplňkem, který pomůže udržet pořádek v kufru, chrání čalouněný prostor od nečistot i fleků a výrazně zjednoduší úklid. Je tomu ale opravdu tak? Protože nám rukama prošly už tisíce různých van, rozhodli jsmese jednotlivé kusy pořádně vyzkoušet a otestovat. Zde jsou výsledky zkoušek z testování.

Zkouška č. 1: Chrání dostatečně čalounění kufru? Vyplatí se vůbecmít v autě vanu v kufru?

Proč jso uvany do kufru auta vhodné? Asi to znáte. Ať už vezete nákup, nářadí nebo sportovní vybavení, kobercová podlaha kufru dostává zabrat. Stačí ostrý předmět, špína nebo něco vylitého a čalounění přestává vypadat jako nové. Když ale do kufru položíte ochrannou vanu, a když  vám  tam třeba něco vyteče, vylije cokoliv, čalounění na podlaze auta senic nestane. Vanu ze zavazadlového prostoru stačí vyjmout, opláchnout, otřít a vrátit zpět na nepoškozenou podlahu kufru auta.

Doporučení ze zkoušených a testovaných případů van do kufru:

Rozbitá láhev alkoholu v nákupní tašce - to je tak, když zapomenete, co vezete v kufru. Papírová taška rychle prosákla a alkohol zůstalvylit v zavazadlovém prostoru. Drhnout čalounění v kufru od různých vypitých tekutin byste tedy nechtěli.

Lyžáky od sněhu cestou ze svahu - chce se vám po lyžování otíratly žáky od sněhu a nechávat je vyschnout, spíše než jejich hodíte do kufru? Nám také ne. Tak je vždy vložíme do kufru, kde máme vanu. Ta roztátý sníh udrží a pak jen vanu vytáhneme, nalijeme roztátý sníh.

Věci z plavání a nafukovací člun na dovolené - aby mokré věci nezamokrili sedačky nebo koberec. S vanou do kufru je to snadné. Pokud ji občas umyjete, nemusíte se bát do kufru rovnou položit mokré ručníky a například i nafukovací člun, ze kterého ještě odkapává voda. Také i mokrý deštník potřebuje v autě někam odložit.

Hrábě a nářadí cestou na chalupu - a ostré předměty na čalouněné podlaze? Také se nám to nelíbí. S vanou to problém není. Tu jen tak nepoškodíte, takže přímo v kufru rovně vozíme všechno a nic nepoškodíme a neřešíme. Hlavně když má vana protiskluzovou zónu, ta pak nářadí během cesty drží na místě.

Zkouška č. 2: Která je lepší plastová nebo pryžová Vana?

Zkoušeli různé varianty, ale každá měla nevýhody. Pak jsme objevilivýrobce Rezaw-Plast, který dělá vany z pružné směsi kaučuku a plastu, takže Vana je plastová a současně i pryžová. Spojila výhodu obou materiálů a zároveň se zbavila nevýhod zda si pořídit plastové nebo jen gumové vany. Je to obrovská výhoda a zároveň malý zázrak mezi Vanami do kufru. Alespoň my jsme z ní nadšení.

Plastová vana do kufru

Výhody:

 • výbornězachovávásvůj tvar
 • Vana je velmilehká
 • hluboké vany chrání celé dno kufru

Nevýhody:

 • nedá sevelmiohýbat
 • nedá sesnadnosrolovat
 • je pravděpodobnéjejí prasknutí

Gumová Vana do kufru

Výhody:

 • je velmi odolná
 • je snadnoohebná

Nevýhody:

 • má nižší lem proto je Vana mělčí
 • je podstatnětěžší než plastová

Plastovo - gumová nebo pryže - plastová Vana

Výhody:

 • je lehčíběžnáhmotnost je cca 2 kg
 • je velmi odolná
 • nepraská
 • výborně drží svůj tvar
 • snadnoseohýbá a sroluje
 • její výška je akurátní, ani vysoká ani nízká

Nevýhody:

 • zatím jsme přitestování vany nezjistili

Zkouška č. 3: Pasuje Vana přesně do zavazadlovéhoprostoru?

Očekávalibyste, že všechny vany do kufru přesnězapadají, pokudvýrobce tvrdí? Snažili jsmesevyzkoušetrůzné typy vaniček od několikavýrobců. A poměrněhodnějsme z nich odmítli. Některévany i praskaly, ale hlavněneseděli na danou značku a model auta. A to je u vaniček do kufru problém. Naštěstíjsme našli výrobce, jehož vany jsou perfektní a přesněpasují do zavazadlovéhoprostoru.

Společnost Aristar vyrábí vany, kteréjsoutéměřnezničitelné, majíprotiskluzovou zónu a na daný model auta sedí jakopoklička na hrnec. Snažili jsmesetestovat na všech značkách a na různýchmodelech aut a protonabízíme jen vany, které v kufru vašeho auta budoupřesněsedět. Pokud v nových verzích máte fixační body od výrobce na daný model auta z výroby, umíme vany dodat s fixačními prvky.

Zkouška č. 4: Propouští, nepropouští vodu? Udrží v Vana rozlitou tekutinu?

Když vám v kufru, unikne olej, nebo seroztříští dobrá láhev, Vana tekutinu nepropustí. Odolává chemickým látkám, nízkým a vysokým teplotám, lem vany, je vysoký asi 6 cm. Pokud si do vany naschvál vylijeteněkolikvěder vody nebo nějakouagresivní chemikálii, čalounění pod vaničkou zůstanenepoškozené.

Zkouška č. 5: Jak je na tom vana s odolností? Nepraská?

Gumové vany nepraskají. Přitestováníjsmenezjistiližádnépoškození a nemělijsmežádnoureklamaci na gumové vany. Plastové vany občas praskaly. Plast je sice odolný materiál, ale nenípružný, takže při ohýbání může prasknout. Chtělo to kompromis mezi plastovou a gumovou vanou.

Pružná směs gumy a plastu činí z vany odolného hybrida. Plastovo-gumová vana jednoduše nepraská. Jakože nikdy. Zkoušeli jsme to vše možně a museli by ste sevelmisnažit, aby ste vanu zničili. Vanulze i srolovatpřiposílání poštou, aby nezabrala mnoho místa. Jakmileji rozbalíte, okamžitěse rozvine do původního stavu.

Zkouška č. 6: Vyplatí semítvanu s protiskluzovou úpravou, nebo je to zbytečný komfort?

Přiznejme, že plastovo-gumová vana s protiskluzovou vrstvou stojí o 6 až 7 eur více než gumová bana bez protiskluzu. Používali jsme dlouhodobě oba typy. Pro, které nyní dáváme přednost - téprotiskluzové a proč? Srovnat věci v kufru nebo jej ichpřipevňovat úponky vás brzy přestane bavit. Také stejně jezdit po každé strašně opatrně, abyste nemuseli poslouchat, jak se věci vzadu pohybují sem a tam. Takže byste si i tak nakonec k vaničce přikoupili protiskluzovou podložku do kufru. A ta stojí navíc 7 až 8 eur. Rozhodně se ale nečistí tak snadno, jakovana s protiskluzovou úpravou. Takže když si kupujete vanu do kufru, doporučujeme připlatit si za vanu s protiskluzovou úpravou a zónou.

Zkouška č. 7: Čistí sevana do kufru tak snadno, jak seříká?

Vyzkoušeli jsme to za vás. Vanu ze svého auta můžete mýt vysokotlakým čističem, podle nás je to nejjednodušší způsob. Vanu jen vyberete a opláchnete. Protiskluzová vrstva se trochu nasákne vodou proto je lepší ji nechat venku uschnout, než vanu umístíme zpět do kufru.

Zkouška č. 8: Je vana do kufru vhodná i pro psy?

Pes jménem Arthur když se veze v autě, tak na zadní sedačce nebo v kufru. A vždy s sebou má svou plyšovou hračku, nebo oblíbenou deku, aby měl zadek v teple. Nedávno mu ráno něco nesedlo a cestou do práce když ho pán vezl se v kufru vyzvracel. Jak vymýt, drhnout vanu - stačí ji vyjmout, opláchnout proudem vody a vrátit zpět. Když už vozíte svého psa v kufru auta, doporučujeme pořídit si vanu. Na protiskluzové vrstvěse to psovi neklouže, takže se mu pohodlně leží i sedí. A kdyžse náhodou zapomene se svou potřebou nebo se mu stane jiná nehoda, nic se neděje, z čalounění by ste to čistili horko těžko, z vany velmi snadno.

Zkouška č. 9: Nízká, vysoká, hlubokávana – kterou vybrat?        

Záleží, co vozíte, jakým terénem jezdíte a jak moc potřebujete ochránit celý zavazadlový prostor.

Nízkévany – jso uvětšinou gumové vany, které nemají vysoký lem. Chrání dobře čalounění v kufru, ale zcela nezadrží větší množství vody, hlavně při strmém stoupání.

Hluboká Vana - s vyšším okrajem mohou být naopak plastové vany, tvrdý lem dobře drží tvar. Je z pružného materiálu, takové vany bývají těžké a v kufru nevypadají velmi pěkně. Proto je hluboká vana zbytečná.

Ani hluboká, ani nízká, tak akorát - plastovo-gumové vany mají lem vysoký cca 6 mm. A podle našich zkušeností nám tato hloubka vany vychází jako nejvhodnější. Pokud si do kufru nevyleje větší vody, Vana si poradí v intencích normy. Pro běžné použití takovou vanu doporučujeme jako vhodný kompromis.

Zkouška č. 10: Originální, nebo neoriginální - je rozdíl v kvalitě?

Záleží na výrobci. Zkoušeli jsme vany, které byly lepší než originál, ale i vany, které byly kvalitou horší. Samozřejmě ty méně kvalitní neprodáváme a zůstalijsme u výrobce, kde za kvalitu můžeme z vlastních zkušeností ručit. U těchto van je rozdíl mezi neoriginálními a originálními od výrobce vozidla jen v ceně. Za originál dáte dvakrát až třikrátvíce, to podle našich zkušeností není lepší volba.