Víte co riskujete, pokud nebudete udržovat technicky stav svého auta?

Víte co riskujete, pokud nebudete udržovat...

Víte co riskujete, pokud nebudete udržovat technicky stav svého auta?

Věděli jste, že vzniklé poruchy na autech jsou na vině až ve výši 80% z důvodu nedostatečné nebo nepravidelné údržby a pouze 20% poruchy jsou způsobeny přirozeným opotřebením. Takže při pravidelné údržbě by se dalo téměř úplně zabránit a předejít neočekávaným poruchám. Neprovedení a nepravidelné provedení aktuální údržby na vozidle, které řídíme, nebude odpovídat požadavkům na účasti v silničním provozu a může ohrozit provoz! Můžete dokonce čekat přísnou pokutu za evidentní opotřebení na vozidle! Pokud se během jízdy autem vyskytne technická závada a dojde k nehodě, musíte fakturami prokázat náležitou údržbu, že jste váš automobil zodpovědně řídili a ovládali. Proto, pokud se stane údržba aktuální, nespěchejte, stojí za to provést servis autorizovanými společnostmi, nebo si nechat udělat údržbu kompetentním odborníkem!

Uvádíme několik příkladů opožděného servisu a jejich dopadu:          

Odklad kontroly brzdového systému - bezpochyby může být smrtelný! Stav brzd je zásadní, proto kontrolu brzdových destiček, brzdových kotoučů, brzdových bubnů a hladinu brzdové kapaliny, kontrolu účinnosti brzd nelze v žádném případě odkládat, protože za ni můžete zaplatit životy.

Funkcí tlumiče nárazů je tlačit kola na cestu pro nejlepší přilnavost pneumatik na trakci. V případě poruchy se zhorší řízení vozidla a prodlouží se brzdní dráha. Nechtějte tomu čelit, těsně před přechodem pro chodce?

Zpoždění výměny rozvodové řetězy / řemenu může způsobit vážné selhání motoru. V důsledku zanedbané údržby může dojít k protržení rozvodové řetězy / řemene a zastavení pohonu mezi klikovým a vačkovým hřídelem a zastavení vozidla. To je mimořádně nebezpečné!

Výměna žárovek podívejte se, zda máte stále dostatek náhradních žárovek? Do vážné situace se můžete dostat, pokud řekněme vyhoří obě brzdová světla nebo ukazatel směrovky a už neexistuje žádná náhradní! Z bezpečnostních důvodů je nutné co nejdříve doplnit!

Guma stěračů, která v zimním mrazu obzvlášť není zcela funkční, může se opotřebovat a vyčnívat, proto je vhodné jejich zkontrolovat a případně vyměnit. Během jízdy stěrače musí udržovat čisté čelní sklo, abyste měli dobrý výhled na cestu!

Nevhodné pneumatiky vážná rizika podstupujete i používáním nevhodných pneumatik. Policista vás nemusí pokutovat za nesprávné použití pneumatik mimo sezónu, ale nemusí to zůstat bez následků, když budete v létě chodit se zimními pneumatikami, nebo naopak. Myslete na brzdnou dráhu! Pokud se kvůli tomu dostanete do problémů, pojistitel nemusí platit, i když máte pojištění. Může to být problém, i když používáte pneumatiku vhodnou pro sezónu, ale jejich hloubka dezénu je nižší, než  je stanovené normou. Neodkládejte výměnu pneumatik, protože se zahráváte s bezpečím sebe, svých spolucestujících a ostatních účastníků silničního provozu kvůli riziku uklouznutí!

Technické kontroly pokud nerespektujete platnost technické kontroly vašeho auta, i když je to riskantní, pokutě můžete uniknout až do doby obnovení technické kontroly. Jenže když nastartujete vozidlo, už nemůžete být klidní, pokud jde o bezpečnost silničního provozu.

I když jsou to jen základní podmínky údržby všichni si musíte uvědomit, že zanedbání údržby vozidla je riskantní záležitost. Začít zodpovědně jezdit můžete pouze s technicky bezpečným autem s bezpečnostní výbavou, která odpovídá dopravním předpisům. Musíte udělat vše pro to, abyste nezpůsobili nouzový stav! Nejen kvůli pokutě, ale kvůli sobě a pro své blízké!