Jak můžete ušetřit palivo?

Jak můžete ušetřit palivo?

Jak můžete ušetřit palivo?

S autem je život mnohem lehčí než bez něj. Díky tomu snadněji vyřešíte své každodenní záležitosti, jako jsou velké nákupy, chození do práce, přeprava dětí do školy, a v deštivém počasí se můžete cítit obzvlášť příjemně, pokud se autem dostanete z jednoho bodu do druhého. Tato pohodlná cesta je však drahý způsob přepravy! Prvním velkým výdajům je koupě vozidla, pak přichází na řadu pojištění, daň, servis, údržba, technická zkouška STK a samozřejmě nejsou zanedbatelné ani náklady na pohonné hmoty. Některé z výdajů jsou fixně dané, nemůžete na nich ušetřit, ale můžete ovlivnit podle okolností na pečlivém zacházení s motorem! Při správných návycích při používání auta můžete ušetřit více, než si myslíte! V takovém případě vám nabízíme nápady, jak ušetřit na nákladech na palivo a jak můžete snížit spotřebu pohonných látek?

Naše tipy jsou následující:

  • Používejte kvalitní palivo!

Vozidlo k dosažení stejného výkonu spaluje více nekvalitního paliva.

  • Kúpjte si olej doporučený výrobcem automobilu!

Ten bude ideální pro typ a výkon vašeho automobilu. Pokud mazivo nezajišťuje správné mazání dílů, spotřeba stoupá se zvyšujícím se třením. Pokud nevyměníte olej podle potřeby po 10 000 kilometrech nebo jednou ročně, bude to mít své následky.

  • Vyberte si kvalitní pneumatiky!

Pneumatiky s nízkým valivým odporem podporují snížení spotřeby. Štítek na pneumatice, který obsahuje kromě úspory paliva i další cenné informace, které vám pomohou vybrat si ty pravé. Při rozhodování také stojí za zvážení, na jakých cestách budete své auto používat!

  • Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte minimálně každé 2 týdny.

Vždy, s přihlédnutím na zatížení, se doporučuje tlak upravit na hodnotu uvedenou ve specifikaci od výrobce. Už při tlaku nižším, než je doporučený, při poklesu tlaku pouze o 0,2 baru se spotřeba paliva zvyšuje o 1%!

  • Jezděte s pneumatikami, které jsou vhodné pro teplotní a povětrnostní podmínky.

Pokud je auto v letních podmínkách provozovány se zimními pneumatikami, valivý odpor se zvyšuje, snadněji se opotřebují, což má za následek zvýšení spotřeby. Pokud však v zimě používáte letní pneumatiky, auto dostane smyk a zde neustálá korekce způsobuje zvýšenou spotřebu.

  • Vypracujte a vytvořte si správné jízdní návyky! 

Plynulá jízda, postupné zpomalování a akcelerace šetří palivo. Vyvarujte se častému a nepřetržitému brzdění, náhlého vysokého plynu, velmi rychlé jízdy a sérií zastávek! Tomu může pomoci plánování trasy před jízdou. Používání motorové brzdy má vliv, jak šetřit také peněženku. Zastavte motor při delším stání.  

  • Odstraňte nepoužívaný střešní nosič a nosič kola!

Pokud tak učiníte, můžete tím dosáhnout 5-10% snížení spotřeby paliva, protože to zlepší aerodynamiku vozidla, což se pozitivně projeví na spotřebě paliva.

  • Proveďte všechny potřebné údržby včas!

Bezproblémový provoz zaručuje optimální spotřebu! Pokud pocítíte extrémní spotřebu paliva, může to znamenat i poruchu vozidla.

  • Zbytečně nepoužívejte světlomety ani klimatizaci!

Jejich použití může mít také za následek 10-15% zvýšení spotřeby.

  • Vyložte nepotřebné věci z auta!

Protože spotřebu paliva ovlivňuje i hmotnost vozidla, vyhněte se přetížení vozidla! Nestojí za to ukládat do auta věci, které na cestě nebudete potřebovat.

Možná to pokládáte za zanedbatelné opatření u výše zmíněných metod úspor, ale jejich zvládnutím budete moci ušetřit značné množství paliva. Pokud vyrážíte na cesty, použijte všechny uvedené pokyny kvůli úspoře paliva, čímž ušetříte peníze! Určitě to stojí za vyzkoušení!