Chraňte své auto před svými zlozvyky! Část 1.

Chraňte své auto před svými zlozvyky! Část 1.

Chraňte své auto před svými zlozvyky! Část 1.

Pokud jste měli štěstí na instruktora v autoškole při získání řidičského průkazu a učil vás s oddaností a odborností a dokázal předat své znalosti tak, že s řidičským průkazem v rukou jste již byli v praxi zkušení, nejen v znalostech Vyhlášky, ale i v řízení auta v silničním provozu. Během jízdy však už provádíte úkoly spojené s vedením vozidla a jednáte věci i mechanicky, bez vědomé kontroly, které nemusí být zcela správné; pro své pohodlí si můžete na toto nesprávné řízení zvyknout. Možná si myslíte, že tyto zlozvyky, které každý den děláte v neprospěch svého auta, jsou samy o sobě malé chyby, ale z dlouhodobého hlediska to může vaše auto poškodit.

Podívejte se na některé zlozvyky, které se vám staly automatickými.

• Po nastartování nechte dostatečný čas na zahřátí motoru.

Nejnovější technologie si už dnes nevyžadují zahřátí motoru, může být však užitečné nechat běžet motor na 1-2 minuty po nastartování, ale to platí zejména v zimních měsících a mrazech. Pokud nedosáhnete provozní teplotu motoru, vyhýbejte se přidávání plynu až na podlahu a zatěžujte motor jen při nízkých otáčkách. Jemným sešlápnutím pedálu akcelerace a jeho nepřitláčením se můžete vyhnout předčasnému poškození motoru.

• Palivovou nádrž dotankujte.

V částečně naplněné nebo prázdné nádrži se může kondenzovat vlhkost, což může způsobit problémy při směšování s palivem v systému vstřikování. Dále nečistoty nahromaděné v palivové nádrži tvoří usazeniny, které vstupují do čerpadel a filtrů a vážně poškozují motor. Nejlepší, co můžete udělat při poloviční nádrži, je jít na benzinovou pumpu a dotankovat do plna!

• Na semaforu spojku nedržte stisknutou, dokud nenaskočí zelená.

Chcete rychlým sprintem kompenzovat dlouhé čekání na červenou, a tak spojku držíte stlačenou. V tomto případě je axiální ložisko velmi zatížené a je neustále opotřebované. Správný způsob je vyřadit rychlost a uvolnit spojku.

• Nepoužívejte brzdění motorem na delších svazích.

Instruktor autoškoly vás důrazně učil a upozorňoval na jízdu dolů delším svahem, že nemusíte neustále brzdit, nechte brzdění pouze na motor. Pokud v takové situaci soustavně brzdíte, v krátkém čase se prohřejí brzdové kotouče a pak se brzdný účinek sníží. Šetřete si váš brzdový systém, abyste se při nouzovém brzdění na konci svahu nedostali do problémů! 

• Ruční brzdu používejte u automobilů s automatickou převodovkou.

Pokud zaparkujete na svahu a nezatáhne ruční brzdu, nebude to bez následků! Je to tak proto, že v takovém případě není celková hmotnost automobilu zatížena na brzdách, ale jen na převodovce, v níž jsou z dlouhodobého hlediska mohou poškodit jemné konstrukční celky.

• Mnohokrát zbytečně brzdíte.

Důsledné dodržování vzdálenosti ve smyslu pravidel silničního provozu a jízda v tempu provozu vás nenutí neustále brzdit. Během sezení v dopravní zácpě nepřidávejte hodně plynu, protože to bude mít za následek prudké brzdění, tím zabráníte nejen srážce, ale také ušetříte brzdové kotouče a brzdové destičky.

• Auto pravidelně používejte nejen na krátké vzdálenosti.

Motor se při ideálních teplotách opotřebovává pouze mírně. Dosažení správné teploty motoru trvá určitý čas a několik kilometrů. Pokud jdete někde pouze na 1-2 minuty cesty autem, motor neustále běží za studena, což znamená extrémně opotřebení, což výrazně zkracuje životnost motoru.

Toto jsou pouze vytržené příklady běžných zlozvyků, které mají škodlivý vliv na vaše vozidlo a zvyšujete tím amortizaci vozidla proti vaší vůli. Pokud se vám podaří změnit nesprávně inervace, můžete ochránit své auto před předčasnými poruchami a vaše peněženky před předčasnou výměnou vašeho auta. Našli jste ve výše uvedených bodech takové, o kterých jste sami věděli? Pokud je to tak, můžete překonat své špatné návyky jejich uznáním a trochou pozornosti! Víme, že to není snadné, ale z dlouhodobého hlediska to stojí za to! A pokud uspějete, máte peníze i na nákup kvalitních výrobků v našem internetovém obchodě, které ještě více chrání vaše auto a usnadňují vaše cesty. Je to všechno jen na vás!