Chraňte auto před svými zlozvyky! část 2.

Chraňte auto před svými zlozvyky! část 2.

Chraňte auto před svými zlozvyky! část 2.

O špatných návycích, které majitelé vozidel páchají na svých autech, jsme již psali v našem předchozím článku. Patří sem zbytečné brzdění, nedotakování palivové nádrže, vynechání a nepoužívání motorové brzdy, Neohřátý motor po nastartování atd. Protože možnosti takových zlozvyků jsou nevyčerpatelné ", které ničí motor", považujeme za nutné uvést několik dalších běžných problémů, abyste zjistili a zachránili vaše auto před předčasným znehodnocením.

Jaké jsou tyto běžné škodlivé návyky?

• Špinavé a mokré auto zakrýváme plachtou. 

Když vaše vozidlo na čas nebudete potřebovat a necháte auto mimo provoz můžete jej garážovat jen  "pod širým nebem", nejčastěji volíte ochranu zakrytím plachtou. Po poslední jízdě jste auto neumyli, a zakryly hned plachtou a když ji po měsících složíte, nerozumíte, proč byl lak matný a proč navzdory ochraně rezivěl. Důvod, protože během této doby vítr hýbal přikrytou plachtou, která začala nečistoty na karoserii, drobných zrníček a prachu škrábat lak auta. Možná i plachta svým vnitřním drsným povrchem poškrábala povrch laku auta. Protože se vlhkost nemohla zpod plachty volně odpařovat, ani ta v autě, ani ta, která stoupala zdola proto začala koroze. V případě absence uzavřené garáže je nejlépe po důkladném omytí a osušení auta zakrýt vaše vozidlo kvalitní prodyšnou plachtou a prodyšným materiálem s větracími otvory.

• Odkládáte čištění vašeho auta kontaminovaného trusem ptáků.

Pak, když se po delším čase rozhodnete auto umýt s úžasem zjišťujete, že lak na místě znečištění ptačím trusem zanechal flek a matuje. Je to proto, že jde o chemicky velmi agresivní látku, která degeneruje povrch laku. Ošetření ochranným prostředkem po umytí vozidla a tím, že ho nenecháte několik týdnů znečištěné, můžete toto působení fleků snadno odvrátit.

• Při absenci zpevněného povrchu parkujete delší čas na otevřeném zemitém terénu.

V takovém případě v důsledku přirozeného odpařování ze země vlhkost se kondenzuje na karoserii a způsobuje předčasnou korozi. Pokud musíte stát s autem na holé zemi nebo na trávníku delší dobu, třeba i měsíc, zvažte betonovou plochu pod vozidlo samozřejmě pouze pokud to majetko právní podmínky dovolí, dočasným řešením možne být i posyp štěrku na pevnou fólii pod autem.

• Pokud klimatizaci v zimě nezapínáte.

Pokud klimatizaci vozidla nebudete používat více měsíců, může dojít k poruše systému. Těsnění zaschnou, po chvíli propouštějí plyn, který se odpařuje ze systému. Není zaručeno ani mazání kompresoru. Mohou se ukládat houby a bakterie a může se vyskytnout plíseň. Proto je vhodné spustit ho alespoň jednou měsíčně, abyste ho chránili před škodlivými procesy a abyste jej mohli v další vedrech znovu používat. Ale nezkoušejte to pod bodem mrazu, protože zmrzlá kondenzace může způsobit jeho poškození. Zapnutí klimatizace v zimě také velmi pomáhá při dobrém výhledu na cesty, protože je to nejrychlejší způsob odvlhčení okenních skel.

• Pokud vaše auto na dlouhou dobu nepoužíváte. 

Pokud své auto používáte jen zřídka, tím ho nešetříte, naopak zhoršujete spíše jeho stav! Těsnění zasychají, gumové části tuhnou, kapaliny se zhoršují, kovové části korodují. Při pravidelném, ale šetrném používání každé 2 - 3 týdny na vzdálenosti, kterými dosáhnete provozní teplotu motoru může velmi pomoci a udržet tak dlouhou životnost vašeho vozidla.

Aby auto dlouho fungovalo dobře, je třeba věnovat zvýšenou pozornost a rozvíjet správné návyky při zacházení. Pokud na to nezapomenete, můžete zpomalit opotřebení vašeho auta, abyste mohli své auto používat a užívat si ho co nejdéle v dobrém technickém stavu v závislosti s jeho věkem a ujetou vzdáleností.