Cesta k samo řídícím autům

Cesta k samo řídícím autům

Cesta k samo řídícím autům

Samo řídící auta jsou vozidla, která mohou jezdit po silnici bez lidského zásahu a využívají pouze digitální technologie. Skenují podrobnosti svého prostředí a ovládají své řízení. Několik společností pracuje nezávisle na svém vývoji, navzájem si konkurují a ročně investují až miliardy dolarů. Bez ohledu na to, jak rychle vývoj postupuje, nemůžeme očekávat, že v blízké budoucnosti půjde o rozšířený způsob dopravy. Ani dnes nejsou automatizované vozidla povoleny na veřejných komunikacích zcela samostatně. V současnosti každé z nich vyžaduje, aby v daném okamžiku převzal kontrolu lidský faktor. Automatizované systémy řízení mají různé úrovně, od maximální lidské účasti po úplné samo řízení.

Úrovně samo řídicích vozů jsou následující:

0. není téměř žádná automatizace. 100% ovládá auto řidič, dává pozor na vše uvnitř i vně vozidla. To jsou naše starší vozidla.

Na úrovni 1 jsou již k dispozici různé asistenční systémy řízení, pomocí kterých lze zasahovat například do řízení, brzdění, akcelerace nebo parkování, ale pouze po jednom. I zde je vozidlo pod plnou lidskou kontrolou.

Na úrovni 2 už můžeme mluvit o částečném samo řízení. Řidič může na chvíli uvolnit volant - řekněme, že chcete změnit nastavení navigace, takže auto bude pokračovat v jízdě ve svém vlastním pruhu správnou rychlostí. Samozřejmě to stále vyžaduje pozornost řidiče! To je dnes většina nových automobilů na trhu.

Technologie samo řízení úrovně 3 umožňuje řidiči soustředit se na určitý čas na něco jiného než na řízení. Auto přebírá plnou kontrolu například při změně jízdního pruhu. Lidský faktor by měl být pouze zálohou, měl by být neustále v pohotovosti, aby mohl na požádání systému znovu získat kontrolu, například v případě neočekávané dopravní situace.

Úroveň 4 je stále pouze příslibem, pouze na 90% vozidlo bude jezdit samo. Během jízdy může řidič dokonce usnout v automobilu, není nutný žádný zásah člověka. Pokud by palubní počítač nedokázal zvládnout situaci a přesto žádá o zásah řidiče, ale nedostal by odpověď od něj, nehrozily by se cestující. Můžete vidět, že je to mnohem bezpečnější než úroveň 3.

Samo řídící auta úrovně 5 budou prvními vozidly, které nepotřebují lidskou přítomnost na to, aby mohli auto ovládat, a to tak, že už v podstatě není potřebný volant ani pedály do vozidla. Budou se umět orientovat, navigovat, řešit všechny dopravní situace. Cítí například tvar objektů kolem sebe, čáry namalované na silnici, nehybné a pohybující se objekty na jejich periferii. Ve vozidle mohou být pouze cestující, řidič nebude potřebný.

Mezi funkcemi samo řídícího automobilu stále existují systémy podpory jízdy, které již můžeme používat: automatický parkovací asistent, snímač mrtvého úhlu, detekce nárazu, tempomat, rozpoznávání semaforu atd. Je však třeba vyřešit ještě řadu problémů, jejichž technologický vývoj např. přenos dat bez zpoždění, vývoj nových senzorů, radarů, laserů jejich vývoj trvá roky. Musíme ještě počkat, dokud si sedneme do našeho auta, zadáme mu cíl naší cesty a od nynějška ať za nás všechny úkoly provede automatizace.

Mezi jeho nesporné výhody patří bezpečnost a pohodlí. Auto se samo řízením by nám poskytlo více svobody a autonomie. Namísto jízdy bychom mohli pracovat, číst; jít domů autem i když jsme vypili pár piv; auto by pro nás dokonce hledalo parkovací místo. A zásadně by to usnadnilo život starším nebo zdravotně postiženým lidem. Eliminace lidské činnosti by mohla snížit počet nehod způsobených nepozorností, únavou nebo dlouhými reakčními časy.

Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla, je nejoptimističtější z výrobců samo řídících automobilů s vlastním pohonem. Podle jeho vyjádření je jeho společnost velmi blízko k vývoji vozidla úrovně 5. Cítí, že pro ně na této technologické úrovni již neexistují žádné kritické výzvy. Musí jen vyřešit malé problémy. Výzvou bude pouze rozvinutí systému do celku. Zatím není známo, kdy z výrobní linky sjede plně funkční samo řídící automobil, ať už od společnosti Tesla nebo jiného výrobce. Stále však existují obavy! Mnohým z nás bude třeba odhodlat, zda můžeme svůj vlastní život vložili do "rukou" robotů.